Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-19 від 3 жовтня 2017 року, який передбачає викладення Кодексу адміністративного судочинства України у новій редакції.
Норми нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України передбачають широкі можливості здійснення судочинства із застосуванням інформаційних технологій, зокрема, вчинення всіх процесуальних дій через засоби електронного зв’язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки – «Електронний суд».
Загальними завданнями впровадження електронного судочинства є оптимізація і прискорення провадження судочинства в Україні за рахунок надання максимальної прозорості і відкритості для суспільства системі судочинства в Україні, надання суспільству дієвого механізму контролю за судовою владою, не порушуючи при цьому судову незалежність, запобігання виникненню корупційних ризиків у судовій системі, зловживанню правом на суд окремими юридичними та фізичними особами, автоматизації рутинних процесів судочинства, повного переходу на електронні версії документів в судовому провадженні, оцифрування наявних судових архівів, забезпечення швидкого доступу користувачів системи до інформації з врахуванням прав доступу, забезпечення процесуальної дисципліни (процесуальний контроль), однакового застосування судами практик організації судових проваджень, систематизація роботи судді і формування практики судочинства.
Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено функціонування в судах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зміст якої полягає у переведенні усіх судових документів в електронний формат, що сприятиме оптимізації обміну інформацією між учасниками судового процесу.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
На сьогодні система ще не розпочала роботу, тривають підготовчі дії.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України та Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Офіційна електронна адреса – адреса електронної пошти, що складається з ідентифікатора, позначки «@» та доменного імені.
Ідентифікатором для юридичної особи є унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ).
Ідентифікатор для представника юридичної особи складається з ідентифікатора юридичної особи та ідентифікатора фізичної особи – представника, що поєднані символом «_».
Ідентифікатором для фізичної особи (фізичної особи-підприємця) є реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН), а для осіб, що через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, – серія та номер паспорта.
Варто зауважити, що частиною 6 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначений перелік осіб, які реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов’язковому порядку, це:
Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.